مردمان ایران و اسراییل. خواسته های مشترک، آرزوهای مشترک

 گفتگوی الهام یعقوبیان با دکتر مهدی آقازمانی در نشریه ایرانشهردرارتباط با صفحه ی همبستگی دو ملت ایران و اسراییل 

Image“الهام یعقوبیان” از فعالان حقوق بشر و دموکراسی خواهی در ایران است که از دوازده سال پیش تا کنون در ایالات متحده امریکا ساکن بوده. او که در پرونده خود کمپین ها و کارزار های موفق متعدی در زمینه فعالیت های دموکراسی خواهی در ایران را به ثبت رسانده است و از طراحان اصلی کمپین بزرگ خیلج فارس محسوب می شود که پس از نشر نامی مجعول در موسسه نشنال جئوگرافی توانست با کارزاری بین المللی از حق مسلم تاریخی ملت ایران در خصوص خلیج همیشه فارس دفاع کند، در سال 2008 گروهی را در فضای مجازی (فیس بوک) بنیان نهاد که پدر خوانده معنوی کمپین اسرائیلی ها ایرانیان را دوست دارند محسوب می شود.این صفحه در سال 2008 با عنوان ” اتحاد ملت ایران و اسرائیل ” و با هدف ایجاد بستری برای تبادل عقیده بین هر دو ملت، بنیان نهاده شد و در مدتی کوتاه با استقبال گسترده جوانان در هر دو کشور روبرو شد. بسیاری این صفحه را نخستین حرکت مدنی در دنیای مجازی برای نزدیکی بیشتر این دو ملت دانسته و یعقوبیان را از پیشروان نسل نوی ایرانیان و اسرائیلیان برای احیای دوستی دو ملت می داند.در راستای کمپین دوستی ایران اسرائیل و تلاش های مدنی خبرساز شده در هفته های اخیر، او را به گفتگو فرا خواندیم که با روی باز و بذل محبت پذیرفت و آنچه در ادامه مطالعه می کنید فراز هایی از گفتگویی صمیمی با این فعال مدنی است.

اتحاد ملت ایران و اسراییل

در سال 2008 برای نخستین بار در فضای مجازی حرکتی را آغاز کردیم که هدفی جز احیای شناخت صحیح متقابل بین جوانان ایرانی و اسراییلی را دنبال نمی کرد. شاید به دلیل اینکه بیش از سی سال است که مرزهای سیاسی این دو کشور به روی هم بسته است و متاسفانه به دلیل سیاست های جمهوری اسلامی سال هاست که جوانان ایرانی از همان دوران کودکی با شعارها و ایدئولوژی ضدّیت با اسراییل و وارونه جلوه دادن حقایق این کشور روبرو هستند و حتی در مدرسه ها مجبور هستند که علیه اسراییل شعار بدهند. از این سو هم متاسفانه به دلیل اظهارات مقامات جمهوری اسلامی، جوانان اسراییل فقط با پوسته دولتیِ دشمن نمایِ ایران مواجه هستند. این گروه تلاش می کرد تا شناختی درست تر از واقعیت اندیشه متقابل در ذهن و قلب ایرانیان نسبت به اسراییل و اسراییلیان نسبت به ایران را به هر دو طرف معرفی کند .

جوانان، مهمترین اعضا و فعالان گروه هستند

برقراری ارتباط بین دو کشور و ملت های متمدن و تاریخ ساز آنها بی هیچ تردیدی از دلمشغولی های جوانان در هر دو سوی این ماجراست. تجربۀ ما نشان داد که از همان زمان آغاز این حرکت، جوانانی که در دنیای مجازی فعال بودند به این مساله توجه نشان دادند. آنها می خواستند تا ضمن اینکه بیشتر درباره هم بدانند و از تاریخ و مشترکات فرهنگی هم صحبت کنند، صدای خود را هم به گوش جهانیان برسانند و نشان دهند که نظری مخالف تئوری حاکم بر روابط دو کشور که متاسفانه از سوی جمهوری اسلامی خصمانه نشان داده می شود، ارایه کنند. بد نیست بگویم که اینگونه حرکت ها برای ایجاد پل های ارتباطی بین دو طرف با گسترش و فراگیر شدن اینترنت توانست رونق پیدا کند. از یک سو جوانان ایران و اصولا قشر اجتماعی سکولارتر جامعه در ایران که با حاکمیت ایدئولوژیک زاویه هایی در دیدگاه های کلی دارد، با اقبال بیشتری از این تبادل اطلاعات بهره برد و سعی کرد تا صدای خود را که زیر هجمه های تبلیغاتی و سخنان جنگ افروزانه سردمداران رژیم بود، به گوش مردم اسراییل برساند. اما در طرف دیگر در اسراییل، با اینکه احزاب مذهبگرا هم در بدنه قدرت جا دارند، به خاطر فرم سکولاریستی حاکم بر جامعه، همیشه این آزادیِ ابراز عقیده و محبت در مورد ایران وجود داشت؛ اما متاسفانه این صدا به داخل ایران نمی رسید و مردم ایران به دلیل تبلیغات ضد اسراییلی جمهوری اسلامی که از همه ابزارها و رسانه ها برای دژخیم نشان دادن اسراییل بهره می برد، با این تصور غلط روبرو بودند که تمایلی به دوستی در دل ملت اسراییل نسبت به آنها وجود ندارد. فضای مجازی، ارتباطات اینترنتی و فراگیری و آسانی بهره گیری از این نوع ارتباط و حرکت های مدنی مانند “گروه اتحاد ملت ایران و اسراییل” این موقعیت را فراهم آورد تا این صدا به داخل ایران برسد و مردم هم بدانند که این دوستی وجود دارد و می تواند دو طرفه باشد. از سوی دیگر بسیاری از ایرانیانی که در خارج کشور بودند و با همین گروه ارتباط های خوبی برقرار کردند و با شناختی که خود از جامعه یهودیان داشتند و یا تجربیاتی از جامعه اسراییل داشتند، تلاش کردند تا ذهنیت القایی جمهوری اسلامی در این راستا را به چالش بکشند .

آرزوها و خواسته های مشترک

علیرغم سخنان جنگ افروزانه رسانه ای، عشقی دیرپا در قلب دو ملت نسبت به هم وجود دارد که بی اغراق ریشه در خواسته ها و آرزوهای مشترک این دو ملت دارد. اگرچه در همه سی و سه سال گذشته سردمداران جمهوری اسلامی بر طبل دشمنی و ستیز با موجودیت اسراییل کوبیده اند و حتی همین موضوعِ محو اسراییل از نقشه جهان سخنی بوده است که در ابتدا پس از انقلاب به وسیله خمینی مطرح شد و بعد ها به وسیله همه رهبران و مقامات جمهوری اسلامی تکرار شده و در نهایت هم احمدی نژاد با بیان آن در مجامع بین المللی سعی در نشان دادن پافشاری جمهوری اسلامی در این زمینه را داشته و دارد؛ اما ما هرگز شاهد چنین مبارزه ایدئولوژیکی در بدنه قدرت اسراییل با ایران نیستیم. اسراییل، ایران را به رسمیت می شناسد و اگر هم رهبران اسراییل در ماههای اخیر از برخورد نظامی صحبت می کنند، در راستای دکترین دفاعی این کشور است که اجازه نمی دهد ملت اسراییل در سایه تهدید به نابودی، به زندگی ادامه دهد و از همین روست که سعی می کند تا با مقابله با این تهدیدها، امنیت ملت اسراییل را تامین نماید. با این حال، وقتی درک می کنیم که این دو ملت با سابقه ای از دوستی های مشترک به قدمت تاریخ هر دو ملت کهن و دیرپاست، خواسته ها و آرزوهای مشترکی دارند که راس آنها عشق به صلح و دوستی وجود دارد، می توانیم متوجه شویم که چرا حتی جوانان اسراییلی با پایه گذاشتن کمپین “اسراییلی ها، ایرانیان را دوست دارند”، سعی می کنند تا تبِ تندِ جنگ افروزی را به صلح و دوستی دعوت نمایند. فراموش نکنیم ایرانیان هم از این حرکت استقبالی در خور توجه در این چند هفته نشان داده اند و بی شک آغاز سال نوی خورشیدی در سایه این پیام های دوستی و محبت، فقط یک معنا و پیام برای رهبران جمهوری اسلامی به همراه دارد که علیرغم سی و سه سال دشمنی و قلب واقعیت، نتوانسته اند به بیش از 2500 سال دوستی این دو ملت خدشه وارد کنند.

پایه های فرهنگ مشترک

ایران بعد از اسراییل دومین سرزمینی است که بیشترین مکان های مذهبی و قابل احترام دین یهود را در خود جا داده است. همین نکته دلیلی روشن از همزیستی مسالمت آمیز و تمدن ساز ایرانیان و یهودیان در کنار هم از گذشتۀ کهن تا عصر معاصر است. حتی ایرانیان و تمدن آنان، در جشن های مذهبی یهودیان (جشن پوریم) راه یافته است. دین یهود و دین زرتشت، تشابهات گسترده ای با هم دارند و در بافت شناسی مذهبی، نزدیکی عمیقی در پندارها و رفتارهای هر دو به چشم می خورد و نگاهی کوتاه به تاریخ نشان می دهد که یهودیان از مقامهای صاحب نفوذ در عصر هخامنشیان و ساسانیان در ایران بوده اند و همین موجب نزدیکی بیش از پیش این دو آیین را فراهم آورده است. به عنوان مثال در کتابی که در خصوص “پژوهش پیرامون آتشکده های زرتشتیان” ترجمه و منتشر کرده ام، می بینید که چه شباهتی بین نماد آتش در دین زرتشت و ماجرای آن در آیین یهود وجود دارد و البته مثال های گوناگون دیگر، ما را به این بافت شناسی هدایت می کند که پایه های فرهنگی و آیینی مشترک در گذر ایام همچنان تاثیر دیرپای خود را حفظ کرده و توانسته است پل دوستی و مودّت مابین ایرانیان و یهودیان را در فراز و نشیب تاریخ مستحکم نگاه دارد.

خاطره ای از دیروز، حقیقتی برای امروز

یکی از جالب ترین صحنه هایی که در زندگی خود دیده ام، به حدود سال 2006 و به کشور تایلند بازمی گردد. آن سفر و حضور من در تایلند، همزمان با مسابقه ای ورزشی بین تیم ملی نوجوانان ایران و تایلند بود. طبیعی بود که برای تشویق تیم ملی نوجوانان هموطنم –ایران- به استادیوم محل این مسابقه رفتم و با شعف بسیار دیدم که جوانان اسراییلی که در مکان حضور داشتند، یکپارچه به تشویق تیم ایران پرداخته اند. در آن زمان هنوز تا این اندازه فضا باز نبود و به کمک کمپین ها و گروه های تشکیل شده در فضای مجازی هم این آگاهی به جوانان انتقال نیافته بود. مرور آن خاطره و دیدن دیالوگ پدید آمده در شرایط حاضر، این حقیقت را در ذهنم متبلور می کند که رویای مشترک صلح و دوستی جهانی که خواسته همسان ایرانیان و اسراییلیان است، بی شک جامۀ عمل پوشیده و به واقعیت قابل لمس تبدیل خواهد شد. حقیقت این است که مردم با هم هیچ مشکلی ندارند و به دنبال دوستی و ارتباط بیشتر می گردند؛ اما موانع سیاسی موجود که بی هیچ تردیدی از سوی جمهوری اسلامی ایجاد شده است، بی شک اگرچه وقفه ای در این مسیر ایجاد می کند، اما نمی تواند همیشگی باشد؛ چرا که مردم اسراییل به شخصیتی مانند کورش عشق می ورزند و او را منجی خود و ملت او را دوستان تاریخی خود می شناسند.

نگاهی دوباره به دوستی اسراییلی

در سال 1998 برای نخستین بار من به اسراییل سفر کردم و آن زمان در ایران ساکن بودم. تصویری که از آن سفر در ذهن من نقش بسته است، نشان از دوستی و مفارقتی دو طرفه داشت که ساکنان عرب تبار و یهودیان در اسراییل با هم داشتند. تصویری کاملا متفاوت با نمایش های مضحک و ضد اسراییلی و پروپاگانداییستی جمهوری اسلامی. دختران محجّبۀ عرب تبار با روی باز و دوستی، به یهودیان یاری می رساندند و یهودیان هم همین حس را نسبت به آنها منتقل می کردند. آنها در کنار هم و با هم، در سایۀ صلح و رفاه در کشوری آزاد زندگی می کردند. حال فکر می کنم که این وظیفۀ ما ایرانیان خارج از کشور است که بتوانیم تصویر حقیقی دنیای آزاد را به ایرانیان داخل کشور منعکس کنیم و با توجه به شرایط امنیتی حاکم در ایران که در خصوص این مساله و احساس حقیقی مردم اسراییل حساس است، زبانِ گویای آنان در جامعۀ آزاد بین المللی باشیم و نگذاریم جمهوری اسلامی تفکرات و خواسته های خود را به عنوان نظرات و آرای مردم ایران منعکس کند. باید توجه داشت که هرچه در راستای ایجاد شناخت صحیح متقابل، گام های جدی تری برداریم، می توانیم شاهد تاثیرات مثبت تری در احیا و پاسداشت صلح جهانی و بهره گیری از جهانی شایسته باشیم.

پی نوشت:

مجله ایرانشهر، چاپ آمریکا، شماره ۲۱، ۲۵ فروردین ۱۳۹۱.

https://www.facebook.com/pages/Iran-Israel-Alliance-of-Nations-%D9%87%D9%85%D8%A8%D8%B3%D8%AA%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D9%88-%D9%85%D9%84%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D9%84/567782523246378

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s